MIDLAND IRISH SETTER SOCIETY

CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS SATURDAY 12 FEBRUARY 2011

JUDGES

DOGS: MRS P. HARRIS (Konakakela) BITCHES: MR C. ATKINSON (Seganti)

REFEREE: MRS L. DAVIS (Corribeg)

BEST IN SHOW: Pike & Hemmings' REDCLYST CORMAC

RESERVE BEST IN SHOW: Partridge's KERRYDOWN MY GUY JW

BEST DOG CC: Pike & Hemmings' REDCLYST CORMAC

RESERVE BEST DOG RCC: Partridge's Kerrydown My Guy Jw

BEST BITCH CC: Hunter & Brown's SH CH BRAIDMOUNT GEISHA GIRL

RESERVE BEST BITCH RCC: Gisby's Balbriggan Ace Of Hearts By Suteresett

BEST PUPPY: Howatson's RIVERMAN ROYAL ROSA AT VANDERS

RESERVE BEST PUPPY: Milligan-Bott & Bott's Thendara Pot Noodle

PUPPY DOG: Milligan-Bott & Bott's THENDARA POT NOODLE

PUPPY BITCH: Howatson's RIVERMAN ROYAL ROSA AT VANDERS

BEST MINOR PUPPY: Milligan-Bott & Bott's THENDARA POT NOODLE

BEST VETERAN: Hunter & Brown's SH CH BRAIDMOUNT GEISHA GIRL

DOG RESULTS

CLASS 1

MINOR PUPPY DOG (7,0)

1st

Milligan-Bott & Bott's Thendara Pot Noodle

2nd

McDonagh's Ronzalda Figaro

3rd

Needs' Thendara Joe Le Taxi For Stourford

Res

McCleave's Kirkavagh Helissio With Raesha

VHC

Dingle's Shenanagin Storyteller

   

CLASS 2

PUPPY DOG (14,0)

1st

Naylor & Morrison's Anlory Mataro

2nd

Tapper's Kedalti Crius

3rd

McDonagh's Ronzalda Figaro

Res

Russell's Blaysdell Kilkenny of Redabrook

VHC

Childs' Tredura Outer Limits

   

CLASS 3

VETERAN DOG (3,1)

1st

Edwards' Barleydale Lumiere

2nd

Rose-Hay & Gaul's Cataluna Nickle N Dime

   

CLASS 4

JUNIOR DOG (8,3)

1st

Sheldon's Balintyne Foreign Intrigue At Delsanto JW

2nd

Vatcher's Wynjill Farmers Boy

3rd

Cardwell's Kirkavagh The Wizard

Res

Nicholls' Cordarragh Panama Jack

VHC

Childs' Tredura Outer Limits

   

CLASS 5

YEARLING DOG (17,2)

1st

Gisby & Pike's Suteresett Milky Way With Scarletti JW

2nd

Ciechonskka's Copper's Champagne On Ice At Aoibheanne JW (IMP SWE)

3rd

Pullen & Atkin's Harvancourt Harlem At Jacingail

Res

Lewis' Deaconara Danse De Bleu Avec Dotcomsetter JW

VHC

Stubbs' Riverbrue Zeus JW

   

CLASS 6

MAIDEN DOG (11,3)

1st

Cardwell's Kirkavagh The Wizard

2nd

Naylor & Morrison's Anlory Mataro

3rd

Hogarth's Avacet Snowdrift

Res

Nicholls' Cordarragh Panama Jack

VHC

Bailey's Glencarron Sunbeam

   

CLASS 7

NOVICE DOG (9,2)

1st

Cardwell's Kirkavagh The Wizard

2nd

Bailey's Glencarron Sunbeam

3rd

Hogarth's Avacet Snowdrift

Res

Childs' Tredura Outer Limits

VHC

Cox's Tiroen Time Lord

   

CLASS 8

UNDERGRADUATE DOG (8,0)

1st

Pullen & Atkin's Harvancourt Harlem At Jacingail

2nd

Hogarth's Avacet Snowdrift

3rd

Axon's Brinara Back In The Running

Res

Webb's Alolfran Moment In Time

VHC

Sketchley's Danaway No Regrets

   

CLASS 9

GRADUATE DOG (5,2)

1st

Partridge's Kerrydown My Guy JW

2nd

Lauwers' Thendara Frozen Asset

3rd

Kniveton's Feylinci Beachcomber At Orstone JW

Res

Walters' Deneil Breakfast In Bed

   

CLASS 10

POST GRADUATE DOG (15,2)

1st

Pike's Redclyst Vladamir

2nd

Glithero & Philo's Coppershell Cazanovah JW ShCM

3rd

Byrne Eden & Howlett Siochanna Irish Legend ShCM

Res

Chorley-Newton & Chorley's Kerryfair Snowfox JW

VHC

Edden & Crocker's Meadway Morrisey

   

CLASS 11

MID LIMIT DOG (15,1)

1st

Naylor & Morrison's Anlory Bonarda JW

2nd

Stockton's Kespas Infrared JW

3rd

Wicks' Riqitta Motivator

Res

Byrne Eden & Howlett Siochanna Irish Legend ShCM

VHC

Needs' Covarney Mocha Meets Stourford

   

CLASS 12

LIMIT DOG (17,2)

1st

Pike & Hemmings' Redclyst Cormac

2nd

Stockton's Kespas Innuendo

3rd

Milligan-Bott & Bott's Thendara Kramer

Res

Powis' Amberwave Breezer

VHC

Rorke's Cataluna Pole Position

   

CLASS 13

OPEN DOG (9,1)

1st

SH CH Sumaric Shadow of Mr Jingles

2nd

McLarnon's SH CH/IR SH CH Northamber Just Cause For Glenavna JW

3rd

Holley & Cheney's SH CH Gwendariff Pop The Question JW

Res

Edwards' SH CH Gwendariff Rockin Robin JW

VHC

Lake's Caskeys Checkmate

   


BITCH RESULTS

CLASS 14

MINOR PUPPY BITCH (17,3)

1st

Mutch's Astleyview Summer Fox

2nd

Nevitt's Bransmere Secret Smile

3rd

Pike's Redclyst Glenury Brigit

Res

Gardner, Milligan-Bott & Bott's Thendara Lenamore

VHC

Partridge's Brabrook Starstruck of Kerrydown

   

CLASS 15

PUPPY BITCH (24,5)

1st

Howatson's Riverman Royal Rosa At Vanders

2nd

Naylor & Morrison's Anlory Carinena

3rd

Henson's Millcroft Papermoon Makes Tatsbro

Res

Powis' Amberwave Puzzle

VHC

Pike's Millcroft Mindy At Redclyst

   

CLASS 16

VETERAN BITCH (5,1)

1st

Hunter & Brown's SH CH Braidmount Geisha Girl

2nd

Vallance's Braidmount Georgie Girl ShCM

3rd

Waterton's Strands of Silk At Sandstream JW ShCM

Res

Cox's Tiroen Tourbillon

   

CLASS 17

JUNIOR BITCH (11,2)

1st

Sturrock's Forfarian Caught You Lookin

2nd

King's Kirkavagh Windmill Girl

3rd

Barker-Bell's Balintyne Foreign Affair

Res

Pollard's Grayrigge Roasalind JW

VHC

Catling's Shandwick Star Shine At Teleri JW

   

CLASS 18

YEARLING BITCH (20,5)

1st

Sturrock's Forfarian Caught You Lookin

2nd

Pike's Copper's Bubble of Joy [ATC AM00169SWE]

3rd

Lewis' Shenanagin She's The One For Karidell JW

Res

Gisby's Sutersett Black Magic

VHC

Proctor's Shandwick Star Quality

   

CLASS 19

MAIDEN BITCH (18,6)

1st

Muir's Romarne Savannah JW

2nd

Naylor & Morrison's Anlory Carinena

3rd

King's Kirkavagh Windmill Girl

Res

Pike's Redclyst Glenury Bright

VHC

Henson's Millcroft Papermoon Makes Tatsbro

   

CLASS 20

NOVICE BITCH (18,6)

1st

Muir's Romarne Savannah JW

2nd

King's Kirkavagh Windmill Girl

3rd

Barker-Bell's Balintyne Foreign Affair

Res

Henson's Millcroft Papermoon Makes Tatsbro

VHC

Pike's Millcroft Mindy At Redclyst

   

CLASS 21

UNDERGRADUATE BITCH (10,2 )

1st

Sturrock's Forfarian Caught You Lookin

2nd

Holley's Gwendariff Whata Wynjill JW

3rd

Brown's Tifosi Mamas Pearl

Res

Elkins' Avacet Snowbird

VHC

Barnes' Highclare Enchanted

   

CLASS 22

GRADUATE BITCH (13,2 )

1st

Hillocks' Jonola Hot and Sassy

2nd

Walsh's Millcroft Ballad of the Moon

3rd

Gratton's Reddins Lydia At Glenlaine

Res

Evans' Neathamill Firebird JW

VHC

Lucas' Reddins Frolic Frolic Among Amberlight

   

CLASS 23

POST GRADUATE BITCH (18,5 )

1st

Roberts & Bye Colanme Confection

2nd

Hillocks' Jonola Love and Liberty

3rd

Waterton's Lynwood Kissed By An Angel At Sandstream JW

Res

Brooks' Colanme Confetti For Isebrook

VHC

Gratton's Reddins Lydia At Glenlaine

   

CLASS 24

MID LIMIT BITCH (14,2 )

1st

Waddell's Riqitta Shillelagh Gold At Wishingtree

2nd

Morgan's Kerrsienna A Paige In History For Deaconara JW

3rd

Holley's Danaway Briana JW

Res

Nevitt's Romarne Jessica JW

VHC

Watt's Shenanagin Suga Babe JW

   

CLASS 25

LIMIT BITCH (11,2 )

1st

Hinslea Northamber Causin A Riot JW

2nd

Evans' Brabrook Titanias Dream At Neathamill

3rd

Vant's Barleydale Happiness JW

Res

Hogflesh's Lyngor Living Water JW

VHC

Brown's Shandwick Irresistable At Tifosi

   

CLASS 26

OPEN BITCH (13,2)

1st

Gisby's Balbriggan Ace Of Hearts By Suteresett

2nd

Muir's Romarne Hayley JW

3rd

Powis' SH CH Amberwave Freckles JW

Res

Wilkins' Margretwoods Kitty Cat JW

VHC

King's Kirkavagh Ivanjica JW

   



© COPYRIGHT ALL RIGHTS RESERVED SETTERNET.ORG.UK
Designed by Plusweb Designs     Contact Webmaker