CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS SATURDAY 4 FEBRUARY 2006

JUDGES:
DOGS: MRS S.M. COGGLE (Katach) BITCHES: MRS B. EVANS (Goldings)

REFEREE: MRS G.M. LEWIS (Kegil)

BEST IN SHOW: Wick’s SH CH POPEWOOD PIE IN THE SKY AT BIRGUMA

RESERVE BEST IN SHOW: Richardson’s SH CH KIRKAVAGH FIDALGO JW

BEST DOG CC: Wick’s SH CH POPEWOOD PIE IN THE SKY AT BIRGUMA

RESERVE BEST DOG RCC: Richardson’s SH CH KIRKAVAGH FIDALGO JW

BEST BITCH CC: Birch’s MOYNA PEACH BLOSSOM

RESERVE BEST BITCH RCC: Smith’s REDDINS BOBBIN JW

BEST VETERAN: Wick’s SH CH POPEWOOD PIE IN THE SKY AT BIRGUMA

BEST PUPPY: Wilkin’s MARGRETWOODS KITTY CAT

RESERVE BEST PUPPY: Pike’s REDCLYST THOMAS THE RYMER

PUPPY DOG: Pike’s REDCLYST THOMAS THE RYMER

PUPPY BITCH: Wilkin’s MARGRETWOODS KITTY CAT

BEST MINOR PUPPY: Quinn’s WICKENBERRY JOANNA

CLASS 1

MINOR PUPPY DOG (7,4)

1st

Richardson’s KIRKAVAGH DALAKHANI

2nd

Paterson’s WYLDFIRE CUCHULAINN FOR BLUESTACK

3rd

Waddell’s RIQITTA SHEAR GOLD

Res

Randle’s WICKENBERRY JACK’S LAD AT RIONORE

CLASS 2

PUPPY DOG (12, 9)

1st

Pike’s REDCLYST THOMAS THE RYMER

2nd

Butler’s COVARNEY WAIT N SEE RUBYMOON

3rd

Milligan-Bott & Bott’s SCOTSELAW DETROIT SPINNER BY THENDARA

Res

Watkins’ BRINARA MORRIS TRAVELLER

VHC

Walters & Wilkins’ MARGRETWOODS MAGNIFICAT AT DENEIL

CLASS 3

VETERAN DOG (13, 12)

1st

Wicks’ SH CH POPESWOOD PIE IN THE SKY AT BIRGUMA

2nd

McDonagh’s THENDARA INCOGNITO AMONG RONZALDA

3rd

Lucas’ SH CH/IR SH CH AMBERLIGHT FIRECRACKER JW

Res

Partridge’s KERRYDOWN IN TIME

VHC

Pike’s DUNCARREG RED RIVER AT CHANTSTOR

CLASS 4

JUNIOR DOG (15, 13)

1st

Bott’s KIRKAVAGH BLACK TIE AFFAIR AT BARDONHILL JW

2nd

Tuite’s RUA HENRI

3rd

Stocker’s KIRKAVAGH BIKALA

Res

Edwards’ HENALEAS TUSCANY

VHC

Weller & Spencer’s STRATHMEAD SNOW LEOPARD

CLASS 5

SPECIAL YEARLING DOG (19, 12)

1st

Sheldon’s DELSANTO ISAAC JW

2nd

Partridge’s KERRYDOWN LOOK AT ME

3rd

Vant’s BARLEYDALE HADLEY

Res

Hyslop’s SUMMERGATE MAID BY MAGIC

VHC

Burton’s REDHARA IN THE RED

CLASS 6

MAIDEN DOG (6, 5)

1st

Edwards’ HENALEAS TUSCANY

2nd

Butler’s COVARNEY WAIT N SEE RUBYMOON

3rd

Brooks’ COLANME TON TONGUE TOFFEE

Res

Bettis’ ORNELLA COOPER WORKS

VHC

Mitchell’s POLMENNOR BONFIRE

CLASS 7

NOVICE DOG (11, 8)

1st

Bott’s KIRKAVAGH BLACK TIE AFFAIR AT BARDONHILL

2nd

Tuite’s RUA HENRI

3rd

Edwards’ HENALEAS TUSCANY

Res

Butler’s COVARNEY WAIT N SEE RUBYMOON

VHC

Martin’s SILVAGEM FIRST EDITION

CLASS 8

UNDERGRADUATE DOG (13, 11)

1st

Stockton’s KESPAS INNUENDO

2nd

Partridge’s KERRYDOWN LOOK AT ME

3rd

Joynson’s RAPPATTY BOBBIN ABOUT

Res

Bott’s KIRKAVAGH BLACK TIE AFFAIR AT BARDONHILL

VHC

Stocker’s KIRKAVAGH BIKALA

CLASS 9

GRADUATE DOG (19, 13)

1st

Richardson’s KIRKAVAGH STRAVINSKY

2nd

Edwins & Harris’ IXIA TANNER WITH KONAKAKELA

3rd

Lawrence’s SAMETSUZ UP TO MISCHIEF VIA MCCONKEYS

Res

Luto’s RAPPATTY BOOBY DAZZLER JW

VHC

Gratton-Pike’s CHEVENEY ONE VISION

CLASS 10

POST GRADUATE DOG (16, 10)

1st

Edwards’ BARLEYDALE LUMIERE

2nd

Smith’s REDDINS TILLERMAN JW

3rd

Foster’s SHANOAH INARUSH

Res

Spence’s SPRINGLE NEREUS JW ShCM

VHC

Lorrimer’s DANAWAY DESTINY

CLASS 11

MID LIMIT DOG (12, 10)

1st

Muir’s GRAYRIGGE EWAN BY ROMARNE

2nd

Mortimer’s COVARNEY CRUSADER JW

3rd

Willett’s CASPIANS DISRAELI JW

Res

Gargrave’s DUNDANING MARACAIBO OF AMBERAE

VHC

Torpy’s FOLLIDOWN RED GROUSE JW

CLASS 12

LIMIT DOG (14, 11)

1st

Weller’s STRATHMEAD APRIL IN PARIS

2nd

Bailey’s COVARNEY MONELLO JW

3rd

Lucas’ CASKEYS PERSUADER FROM AMBERLIGHT

Res

Davies’ CARNBARGUS COLORADO

VHC

Beldham’s MANTAFIELD IRISH CHARM AT BOWRINGLEE

CLASS 13

OPEN DOG (6, 4)

1st

Richardson’s SH CH KIRKAVAGH FIDALGO JW

2nd

Foster’s SH CH SHANOAH HIGHLY DELIGHTED

3rd

Lorrimer’s SH CH KARIDELL CONNOISSEUR

Res

Holley’s SH CH DANAWAY DISCREET JW

CLASS 14

MINOR PUPPY BITCH (15, 4)

1st

Quinn’s WICKENBERRY JOANNA

2nd

Posselwhite’s DANAWAY LULU TAF

3rd

Brown’s SHANDWICK IRRESESTABLE AT TIFOSI

Res

Curtis’ WYLDFIRE COLLEEN

VHC

King’s KIRKAVAGH PRIMERA

CLASS 15

PUPPY BITCH (21, 7)

1st

Wilkins’ MARGRETWOODS KITTY CAT

2nd

Townsend’s FOLLIDOWN WISTERIA

3rd

Quinn’s WICKENBERRY JOANNA

Res

Bott’s BARDONHILL CUTIE

VHC

Smith’s REDDINS UNIQUE

CLASS 16

VETERAN BITCH (3, 2)

1st

Wharton’s SH CH DELSANTO ELEANOR OF JENNISON

2nd

Stevenson’s LOCHLORIEN SUNRISE

CLASS 17

JUNIOR BITCH (12, 12)

1st

Crossman’s JANTER MELSULINE

2nd

Hopewell’s DAVSET LITTLE EVA

3rd

Jones’ JANTER MOONLIGHT SERENADE

Res

Naylor & Morrison’s ANLORY CEREZA JW

VHC

Tuite’s RUA COMING UP ROSES

CLASS 18

SPECIAL YEARLING BITCH (16, 13)

1st

Partridge’s KERRYDOWN LAYLA

2nd

Hopewell’s DAVSET LITTLE EVA

3rd

Hirons’ LOSKERAN LARCH

Res

Pollard’s GRAYRIGGE MAIRONA

VHC

Pollard’s GRAYRIGGE MAEVE

CLASS 19

MAIDEN BITCH (13, 8)

1st

Wilkins MARGRETWOODS KITTY CAT

2nd

Hopewell’s DAVSET LITTLE EVA

3rd

Townsend’s FOLLIDOWN WISTERIA

Res

Jones’ JANTER MOONLIGHT SERENADE

VHC

Ellis’ BRAYVILLE LOVE AFFAIR

CLASS 20

NOVICE BITCH (14, 8)

1st

Wilkins’ MARGRETWOODS KITTY CAT

2nd

Hopewell’s DAVSET LITTLE EVA

3rd

Townsend’s FOLLIDOWN WISTERIA

Res

Ellis’ BRAYVILLE LOVE AFFAIR

VHC

McDonagh’s RONZALDA ESMERALDA

CLASS 21

UNDERGRADUATE BITCH (12, 9)

1st

Condron’s COVARNEY MISS B HAVIN

2nd

Partridge’s KERRYDOWN LAYLA

3rd

Hirons’ LOSKERAN LARCH

Res

Weller’s BAMBARELLA FREEDOM

VHC

Carr’s JONOLA SPARKLES BRIGHT OVER LAUMIDORN

CLASS 22

GRADUATE BITCH (20, 17)

1st

Birch’s MOYNA PEACH BLOSSOM

2nd

King’s KIRKAVAGH JUMILLA JW

3rd

Hillocks’ JONOLA LIBERTY X JW

Res

Condron & King’s BRENRUE CANDICE

VHC

Waterton & Dowle’s BARLEYDALE HONEYMOON JW

CLASS 23

POST GRADUATE BITCH (19, 14)

1st

Naylor & Morrison’s ANLORY VALPOLICELLA JW

2nd

Walsh’s MILLCROFT MOON BALLAD

3rd

Condron, Needs & Ginger’s COVARNEY CATANNA

Res

Rout’s SHAYTELL THIS LOVE

VHC

Edwins & Harris’ COPPERSHEEN CANTILENA

CLASS 24

MID LIMIT BITCH (18, 13)

1st

Smith’s REDDINS BOBBIN JW

2nd

Waterton’s LYNWOOD STRANDS OF SILK AT SANDSTREAM JW

3rd

Tuite’s RUA PROMAVARA

Res

Mann’s MILLCROFT MOON BAI

VHC

King’s BRENRUA ALICIA

CLASS 25

LIMIT BITCH (15, 13)

1st

Naylor & Morrison’s ANLORY SMARTY

2nd

Wilkins’ MARGRETWOODS PERFECT PEACH

3rd

Milligan-Bott & Bott’s LUNALINE LADY MADONNA BY THENDARA

Res

Hall’s GLENNARA FLUER DE MAI JW

VHC

Pollard’s GRAYRIGGE GRACE O’MALLEY JW

CLASS 26

OPEN BITCH (9,6)

1st

Townsend’s SH CH FOLLIDOWN RED HOT POKER JW

2nd

Powis’ SH CH AMBERWAVE SPANGLE JW

3rd

Muir’s SH CH ROMARNE MELISSA JW

Res

Richardson’s KIRKAVAGH FRIVOLA

VHC

Brady’s HARREDS JESSICA BY AMBERLIGHT

CLASS 27

BRACE (5, 4)

1st

McDonagh’s THENDARA INCOGNITO AMONG RONZALDA

2nd

Lucas’ SH CH/IR SH CH AMBERLIGHT FIRECRACKER JW

3rd

Naylor & Morrison’s ANLORY SMARTY

Res

Edwards’ SH CH CEDRUS SOLITAIRE

CLASS 28

SPECIAL PROGENY (1, 1)

1st

Roberts’ POLMENNOR VILLAGE GOSSIP ShCM



Click HERE to read previous results

MIDLANDS IRISH SETTER SOCIETY OPEN SINGLE BREED SHOW RESULTS
SATURDAY 2 JULY 2005

20th Breed Championship Show - 19th February 2005

© COPYRIGHT ALL RIGHTS RESERVED SETTERNET.ORG.UK
Designed by Plusweb Designs     Contact Webmaker